Jaką kurtkę sportową wybrać?

Odzież termoaktywna odprowadza wilgotność od ciała, zaś kolejna warstwa odzieży magazynuje ciepło. Aby jednak to wszystko mogło zadziałać odpowiednio, nasze ciało musi być osłonięte przed wiatrem oraz śniegiem. Dobre kurtki sportowe nie są najtańsze, jednak rewelacyjnie sprawdzą się w różnych warunkach.

u nas
Strój narciarza powinien być nie tylko wiatroodporny jak też wodoodporny, ale zarazem oddychający. W przeciwnym przypadku narciarz w mgnieniu oka się zgrzeje, a przemoczone odzienie zacznie go wychładzać. W czasie doboru odzienia narciarskiego warto zastanowić się, kiedy a także w jakich warunkach chcemy zjeżdżać. W handlu osiągalne są materiały oferujące świetną izolację termiczną, wodoodporność a także oddychalność - w nawet ogromnie niesprzyjających warunkach atmosferycznych (stosują je na przykład himalaiści).Z punktu spojrzenia większości narciarzy amatorów aż taka ochrona nie jest konieczna, bowiem większość z nas nie będzie wychodzić na narty w czasie krańcowo niskich temperatur, przy dotkliwym wietrze bądź podczas znacznych opadów śniegu. Przed marną pogodą chronimy się w barach, a nie w śnieżnych jamach.

Klasyczne kurtki sportowe (wysoka jakość) są kombinacją warstwy drugiej oraz trzeciej. Z zewnątrz posiadają membranę, a we wewnątrz ocieplinę, której funkcją jest magazynowanie ciepła. Takie wyjście ma parę zalet; całość nosi się dość komfortowo i nic nam nie wystaje spod kurtki. Pomimo to na pewno bardziej wielofunkcyjnym podejściem jest stosowanie kurtek nieocieplanych. Z pewnością łatwiej je wysuszyć, a poza tym wspaniale przydają się w zupełnie innych wypadkach, także latem w charakterze kurtki przeciwdeszczowej. Często kosztują one więcej, ale otrzymujemy w zamian o wiele bardziej uniwersalny składnik sportowego ekwipunku. Membranowe kurtki sportowe tylko paroma niuansami różnią się od modeli wkładanych do trekingu. Przede wszystkim fasonem. Kurtki sportowe bywają krótsze i dłuższe. Warto mieć na uwadze to, że na nartach częstokroć jeździmy pochyleni, więc najlepiej aby kurtka była troszkę dłuższą niż zdaje się na pierwszy rzut oka. Poza tym posiadają one kieszonki na rozliczne drobne gadżety jak przykładowo ściereczkę do gogli, kieszeń na skipass itp.. Pomocne, ale nie niezbędne.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-08-07 07:42:58
Tagi: narty, sport, kurtki

Kategorie

Archiwa miesięczne

Wysoko oceniane

Filmy

Archiwa miesięczne