Nieznane wcześniej formy na zimowy odpoczynek czyli praktycznie wszystko, co należy wiedzieć o coraz popularniejszych skitouring

Zima zawsze kojarzy się ze śniegiem i nartami, zresztą bardzo dobrze można to zobaczyć na liczbie wyciągów i ośrodków narciarskich, jakie działają w popularnych górskich kurortach. Wielu ludzi nie wyobraża sobie nawet ferii bez codziennych wizyt na stoku. Lecz ludzie mają taką naturę, że bez przerwy szukają nowych rzeczy, chcą poznawać świat i przekraczać swoje możliwości, więc rosnącym zainteresowaniem cieszą się także mniej typowe formy spędzania wolnego czasu.

Jedną z nich, praktykowaną w zimowym okresie, jest skitouring, to znaczy w największym skrócie wędrówki niezbadanymi górskimi ścieżkami wykorzystując do tego celu narty. Miłośnicy tej formy spędzania czasu cenią sobie przede wszystkim kontakt z przyrodą, gdyż najczęściej wycieczki odbywają się poza używanymi zazwyczaj trasami, z dala od tłumu turystów. Jednak wiąże się to z jakimś ryzykiem, gdyż pełne śniegu górskie zbocza bywają czasem mało przewidywalne, z tego też powodu zanim zacznie się bawić w taką formę narciarstwa, to trzeba się odpowiednio pod względem kondycji i sprzętu.Odpowiednia kondycja to rzecz oczywista, jeśli będzie się chciało się samotnie przemierzać na nartach niedostępne przełęcze. Nie mniejszą rolę odgrywa tu sprzęt sportowy, bo niekiedy oddalić się można wiele kilometrów od najbliższych domów, i jakaś awaria wiązań albo nart mogłaby oznaczać wiele problemów. Bardzo duże znaczenie mają przede wszystkim narty skitourowe. Odróżniają się one trochę parametrami od typowych nart do zjeżdżania, w pierwszej kolejności muszą być one niezwykle wytrzymałe, a równocześnie lekkie i bardziej miękkie. Bardzo lubiane w środowisku miłośników wędrówek na nartach są narty Hagan (więcej o produkcie), ten producent ma różnorodną ofertę i dla początkujących wielbicieli skitouringu, i dla zaawansowanych wędrowców. Oprócz nart konieczne będzie skompletowanie reszty wyposażenia, to znaczy wiązań, kijków oraz butów, pamiętać również trzeba o bezpieczeństwie i odpowiedniej odzieży.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-08-07 07:41:59
Tagi: narty, sport, sprzęt sportowy