Składniki umundurowania – rozmaite mundury i części wyposażenia

Na terenie zarówno państw świata, jak i naszego kraju działają rozmaite formacje wojskowe i umundurowane. Ich cechą typową jest to, że ich członkowie noszą mundury. To właśnie mundur pozwala odróżnić przedstawicieli tych grup od reszty społeczeństwa. Jakie są cechy charakterystyczne rozmaitych formacji mundurowych oraz jak wyglądają ich mundury?


furażerki
Napisał: Arcadiuš
Na podstawie: http://www.flickr.com
Najpowszechniej rozpoznawaną formacją umundurowaną jest bez najmniejszych wątpliwości wojsko.

Czy prezentowany tekst jest według Ciebie interesujący? Jeśli tak uważasz, to kliknij też na oryginalny artykuł (https://miliongadzetow.pl/kategoria-produktu/smycze-promocyjne/), który ma równie istotne informacje.

Ciężko tutaj jednak mówić o specyficznym wzorze munduru. Określone rodzaje wojsk mają bowiem inne mundury. Wyróżniamy wojska lądowe, lotnicze oraz marynarkę wojenną. Za najbardziej rozpoznawalne uważane są wojska lotnicze, których umundurowanie ma specyficzny stalowy kolor. Tym, co pozwala mieć pewność, że mamy do czynienia z przedstawicielem wojsk lotniczych jest tak zwana mewka, która umieszczona jest w klapie munduru. To symbol polskiego lotnictwa.


Mundury żołnierzy wojsk lotniczych bardzo często mylone są z mundurami noszonymi przez policjantów, które mają zbliżony kolor. Zbliżoną barwę mają również mundury funkcjonariuszy Służby Więziennej. W ich przypadku tym, co odróżnia ich od pozostałych przedstawicieli służb mundurowych jest znajdująca się na ramieniu naszywka z napisem „Służba Więzienna”. Do tego dochodzi także symbol formacji. Wojskowi do części wyposażenia mundurowego wliczają rozmaite rodzaje czapek - WGL. Zalicza się do nich także furażerka. Furażerka jest charakteryzującą się małymi rozmiarami czapką, którą nosi się na czubku głowy. Nie jest to rzecz jasna jedyna czapka, którą zakładają wojskowi.
harcerz
Napisał: tomasz przechlewski
Na podstawie: http://www.flickr.com
Zbliżone w wyglądzie czapki stosowane są przez funkcjonariuszy Policji oraz funkcjonariuszy wspomnianej przed chwilą Służby Więziennej. Wielkie znaczenie w umundurowaniu mają też buty.

Formacją mającą prawo do noszenia munduru o nieco odmiennym charakterze jest harcerstwo. Mundur harcerski jest inny dla dziewczynek i dla chłopców. W przypadku dziewczynek mundur harcerski obejmuje spódnicę, chłopcy rzecz jasna mają do dyspozycji spodnie. Mundury harcerskie cechują się stalowo – zieloną barwą. Cechą typową są grube skarpety noszone przez dziewczynki. Wygląd mundurów różni się w zależności od formacji oraz tego, czy jest on przeznaczony dla kobiety, czy dla mężczyzny. Tak jest odkąd w służbach umundurowanych zjawiły się kobiety i jak na razie nie zapowiada tego, by coś miało się zmienić.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-01-13 07:48:23
Tagi: buty, Mundur, harcerstwo