W jaki sposób zorganizować obóz?

Co to znaczy "dobry obóz"? Czy dobry obóz, to taki, na którym była kapitalna atmosfera, czy taki, który był znakomicie spożytkowany czasowo (przykładowo na prowadzenie zajęć)? A może dobry biwak, to taki, na który pojechało wielu skautów? A czy w takim przypadku obóz, na którym było 8 osób jest zły? Wszyscy znamy wytyczne dobrej zbiórki.


Czy obóz kieruje się tymi samymi wytycznymi? Czy przyszykowanie dobrego obozu oznacza ciężką pracę dla jego organizatorów? Zależy od tego, jak wielką ma się wprawę w szykowaniu obozowisk, rajdów, itd. Przede wszystkim przygotowując plan zajęć pozostaw sobie określone zapasy czasowe - to pozwoli na wygospodarowanie joty czasu wolnego między zajęciami oraz dużo wolności wieczorową porą i w nocy. Nie trzeba będzie gonić materiału. Po drugie coś, czego nie da się uplanować - atmosfera. Po udanym biwaku ogromnie dużo osób akcentuje, iż na biwaku panowała ogromnie miła atmosfera, że nie było spięć jak też scysji. Można z pewnością spróbować kreować atmosferę, ale nikt nie zagwarantuje efektu.
Napisał: Sammy Zimmermanns
Na podstawie: http://www.flickr.com
Wszystko to zależy od doboru kadry i członków. I od wolnej woli dogadania się w pewnych sprawach. I od różnych malutkich rzeczy, które zdają się całkiem niedostrzegalne, a jednak. Tak jak na przykład nasz wspólny obiad. Co możemy zrobić, aby dać sobie szansę na stworzenie dobrego obozu? Takiego, na którym wszystkim jest ze sobą dobrze, na którym wszyscy czują się dobrze, gdzie jest czas na poważne zajęcia oraz czas na trochę szaleństwa. Z całą pewnością należy solidnie obmyślić co to ma być. Czy biwak czysto integracyjny, czy właściwie warsztaty szkoleniowe dla podharcmistrzów? Z góry uprzedzam, żadna z tych form w “czystym” wydaniu nie wyjdzie najlepiej. Z biwaku integracyjnego wyjedziemy znudzeni ciągłymi zabawami, tańcami a także rozmowami, a z warsztatów szkoleniowych - wyczerpani, a może nawet znudzeni.


Sztuka polega na tym, by odpowiednio dobrać proporcje. Nadużycie w jedną ze stron powoduje zniechęcenie części uczestników drużyny. Trochę się pobawmy, ale nie zmarnujmy wspólnie spędzonego czasu. Ważki jest porządny rynsztunek (śpiwory 4F - sprzęt turystyczny). Jeżeli na biwak jedziemy rowerem, dodatkowo odzież rowerowa 4F.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-01-13 07:48:20
Tagi: BIWAK, rzeczy, obóz, ekwipunek, uczestnik, warsztaty szkoleniowe