Jak przygotować się do wyprawy w wyższe góry? Z jakiego sprzętu dobrze jest skorzystać?

Bezpieczne poruszanie się po różnego rodzaju górach wymaga posiadania najlepszego sprzętu asekuracyjnego. Wiąże się to z dodatkowym kosztem, ale na pewno należy o takich rzeczach pomyśleć, aby przygotować się odpowiednio do każdej wyprawy. Gdy w związku z tym planujemy wyjazd w jakieś wysokie wzniesienia powinniśmy zebrać odpowiednią kwotę gotówki, by kupić najlepszej jakości ekwipunek.


Sprzęt asekuracyjny, jaki może być przydatny w czasie przejścia górskimi szlakami, składa się z paru niezbędnych rzeczy. Są to głównie rękawiczki bez palców. Są odpowiednie
Kliknij!
Napisał: sunriseOdyssey
Na podstawie: http://www.flickr.com
dla osób o wrażliwych rękach, a także dla tych, którzy w czasie wspinania się chwytają się stalowej liny. W niektórych miejscach, gdzie są wystające włókna, z jakich złożona jest lina (tutaj), które mogą pokaleczyć dłonie. Możemy także zakupić mocniejsze rękawiczki na rower, najlepiej jeśli nie będą one zbyt drogie, bo dosyć szybko się niszczą.

Kolejny rodzaj wyposażenia to kijki teleskopowe, jakie bardzo ułatwiają poruszanie się w górzystym terenie, pozwalają jednocześnie przenieść część ciężaru ciała na ręce, są też przydatne, żeby zachować równowagę na trudniejszych odcinkach szlaków. Raki oraz czekany są niezbędne, żeby w bezpieczny sposób pokonywać ośnieżone miejsca w wyżej położonych partiach. W wielu miejscach również późnym latem leżą w górach płaty śniegu, są również całoroczne, strome pola śnieżne. W tego typu miejscach raki i czekany są niezbędne, żeby zachować najwyższy poziom bezpieczeństwa (zobacz więcej). Na koniec warto powiedzieć o karabinkach oraz pętli z taśmą. Są niezwykle przydatne w sytuacjach awaryjnych lub do tymczasowego przepięcia plecaka do stalowej liny - przejdź do serwisu -.


Długą pętlę z zawiązanymi na niej węzłami da się użyć do bezpiecznego asekurowania osoby mniej obytej w tych miejscach, w jakich lina metalowa jest rzadko przymocowana do ściany. W takiej sytuacji, idący pierwszy oraz posiadający większe doświadczenie turysta może zamontować taką pętlę do kotwy nad niebezpiecznym odcinkiem, a nie aż tak obyty partner może skorzystać z następnych oczek taśmy jako punktów, do jakich można wpiąć jeden karabinek zestawy. Dzięki temu możliwa jest lepsza asekuracja, jaka zabezpieczy uczestników wyprawy.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-04-09 08:04:47
Tagi: dłonie, plecak, kotwa, ręce, Raki