Jakiego rodzaju rower najlepiej wybrać? Jakie są możliwości? O jakich sprawach najlepiej pamiętać podczas kupna?

Jeśli pragniemy zakupić rower należy poważnie się nad tym zastanowić, a to z tego powodu, że obecnie odmiennie niż dawniej mamy do wyboru wiele pozostałych opcji. Na pewno klasyczne rowery mają największą ilość zwolenników, ale lecz jak interesują nas nowości warto poznać kilka nowych typów rowerów.


Jeżeli chodzi o znane modele, to na pewno rowery szosowe są godne uwagi - odnośnik. Są przeznaczone do jazdy po asfalcie, mają dość duże, 28-calowe koła, z wąskimi, od 23 do 25 milimetrów, gładkimi oponami. Kierownica w takim rowerze jest zagięta w dość znaczący sposób, dzięki temu można zająć bardziej aerodynamiczną pozycję. Zależnie od geometrii i ramy, standardowe modele szosowe można podzielić na dwa typy, co oznacza sportowe i endurance. Następny rodzaj to równie dobrze znane rowery górskie.

Rowery górskie zostały zaprojektowane do jazdy w terenie, poza asfaltem. Posiadają najczęściej koła od 26 do 29 cali. Liczą się szerokie opony z dosyć agresywnym bieżnikiem, a również jeden albo nawet dwa amortyzatory. Dzisiaj coraz więcej osób stosuje je do jazdy po mieście. I choć nie są do tego stworzone to faktycznie pełnią swoją rolę. Inny, popularny model to rower trekkingowy, nazywane są także jako standardowe rowery turystyczne, gdyż wyposażone są klasycznie w błotniki, oświetlenie oraz bagażnik.

Powiązane artykuły -


Koło ze szprychami
Napisał: Martin Fisch
Na podstawie: http://www.flickr.com
Opony są w większym stopniu szerokie niż w szosówce i węższe niż w ”góralu”. Pozycja za kierownicą jest bardziej komfortowa niż w rowerze szosowym. Cross to dość często taki sam rower, lecz pozbawiony jest turystycznych dodatków.

Rower crossowy jesteśmy w stanie bardzo łatwo przerobić na trekkingowy, najkorzystniej montując w nim błotniki oraz bagażnik. Tego rodzaju rowery najkorzystniej wypadają na asfaltowych drogach oraz ubitych, ścieżkach z gruntu. Jak powiedzieliśmy na początku, aktualnie mamy jednakowoż do wyboru wiele innych ciekawych modeli rowerów. Jednym z nich jest z pewnością fatbike. To rower zbudowany na bazie górala. Ma masywne opony, o szerokości od 4 do 5 cali. Te szerokie opony powodują, że fatbike świetnie sobie radzi w trakcie jazdy po śniegu oraz piasku. Dość często nie ma w tych rowerach amortyzatora, bo jego zadanie przejmuje szeroka opona.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-06-14 08:08:00
Tagi: Kierownica, opony, koła