Magia Borów Tucholskich

Tajemnica wyjątkowej w skali kraju czystości, jaką cechują się Bory Tucholskie tkwi w ich lokalizacji. Teren tucholskich lasów oddalony jest od dużych miast i zakładów przemysłowych, co czyni z niego wspaniałe miejsce na urlop 2014. Środowisko naturalne nie zostało tu zdegradowane, a rzadkie gatunki roślin i porostów miały sprzyjające warunki do rozwoju.

agroturystyka bieszczady
Napisał: Szymon Nitka
Na podstawie: www.flickr.com
Bory Tucholskie słyną z najbardziej czystych wód w kraju. Największą chwałą tej krainy jest Struga - https://www.saladlaciebie.com/sale-weselne/struga.html - Siedmiu Jezior – strumień o przejrzystych wodach łączący śródleśne jeziorka z Jeziorem Charzykowskim. Przyroda ożywiona skupiona wokół jeziora jest wyjątkowo różnorodna. Mieszkają tutaj m. in. z rzadka spotykane w Polsce kaczki – gągoły i nurogęsi, a także zimorodki.

Osobliwością Borów Tucholskich jest specyficzna lobelia jeziorna, rosnąca w najczystszych tucholskich zbiornikach wodnych: jeziorach Wielkie i Małe Gacno, Nierybno i Głuche. Posiada ona specyficzne wymogi siedliskowe i występuje wyłącznie w stu pięćdziesięciu jeziorach Pojezierza Pomorskiego, zwanych jeziorami lobeliowymi. Cennym gatunkiem są też porosty, które również pojawiają się wyłącznie w bardzo czystym środowisku. Wielu bez wątpienia zadziwi fakt, że w głębi rezerwatu rosną gatunki z okresu ostatniego zlodowacenia sprzed dziesięciu tysięcy lat.

W ostępach Borów Tucholskich żyje wiele unikatowych zwierząt. Pośród nich należy wyróżnić bieliki, które najlepiej czują się w głębokich sosnowych lasach. Niestety nie ma już tu głuszców, których objęcie ochroną okazało się nieefektywne. Brzegi jezior zamieszkały bobry, których populację przywrócono tu w latach 70 XX w.

Istotnym elementem przyrody Borów Tucholskich jest rzeka Brda, ślicznie wijąca się pośród lasów, sandrów, bagien, torfowisk i łąk. Rzeka w szeregu przypadków wcina się głęboko, tworząc odcinki przełomowe, wąwozy i urwiska. Brda jest nadzwyczaj słynny szlakiem kajakowym pośród entuzjastów tego sportu w całym kraju. W trakcie przebywania szlaku trzeba odbić w rejon sztucznego koryta Wielkiego Kanału Brdy, gdzie na skrzyżowaniu z Czerską Strugą w miejscowości Fojutowo wznosi się najdłuższy w Polsce akwedukt (75 m), będący elementem systemu hydrotechnicznego wybudowanego w latach 1845-1850.

Odrobinę tajemniczym akcentem w atrakcjach Borów Tucholskich jest 10 kamiennych kręgów oraz 30 kurhanów umiejscowionych niedaleko wsi Odry. Historia głosi, że stanowią one pamiątkę po wpływach rzymskich i zamieszkujących tu w I-III w. n.e. Gotach. Niewyjaśnioną do dzisiaj kwestią jest jednakże rzekome czarodziejskie oddziaływanie tego miejsca i w dalszym ciągu jest ono przedmiotem badań radiestetów.

Ażeby pieczołowicie poznać wszystkie zalety Borów Tucholskich, trzeba udać się do Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi, na potrzeby którego zaadaptowano stary, zabytkowy spichlerz.

Rejon Borów Tucholskich to nie tylko wspaniała, osobliwa przyroda, ale też szereg niedużych i ślicznych miejscowości, kryjących interesującą historię i mnóstwo interesujących miejsc. Pośród nich wyróżnia się bez sprzecznie Człuchowo, w którym wznoszą się pozostałości imponującego kompleksu zamkowego będącego dziełem Krzyżaków. Wśród najlepiej ocalonych elementów zespołu znajduje się 46 -metrowa wieża, którą uprzystępniono do odwiedzania oraz park romantyczny z promenadą wiodącą nad brzeg Jeziora Czluchowskiego. Istotnym ośrodkiem sakralnym jest Wiele, gdzie znajduje się Kalwaria Wielewska. Składają się na nią dwadzieścia trzy kapliczki, kamienne posągi oraz rzeźby stacji Drogi Krzyżowej. Do Wiela szczególnie warto wybrać się w maju, ponieważ odbywa się tu wtenczas najbarwniejszy odpust w roku. Największymi atrakcjami Chojnic są mury miejskie z Bramą Człuchowską, XIV-wieczna bazylika, ratusz i zabytkowe kamienice na rynku, Muzeum Regionalne, a także barokowy kościół Jezuitów z dawnym kolegium. Wszyscy pasjonaci kultury indiańskiej powinni koniecznie zajrzeć do Wymysłowa, gdzie znajduje się Muzeum Indian Północnoamerykańskich. Można podziwiać tutaj przedmioty użytku codziennego Indian, wyrabiane przez nich ozdoby, ubiory i broń oraz okazy używane do obrzędów. Ciekawym akcentem są tipi polskich Indian, które zostały ulokowane na polance obok Muzeum.

*** Pełną ofertę na wakacje dwa tysiące czternaście w Borach Tucholskich można znaleźć w serwisie albo klikając na niżej zamieszczone linki: - Bory Tucholskie pokoje gościnne - pensjonaty Bieszczady - odpoczynek Bory Tucholskie


Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-09-01 19:51:47
Tagi: wakacje, jeziora, zabytki, lasy, szlaki, siedliska, rezerwaty