Jastarnia - doskonały pomysł na wakacje 2014

Jastarnia to popularne kąpielisko, kurort nadmorski i port morski umiejscowiony w środkowej części Mierzei Helskiej. W skład miasta wchodzą Kuźnica i Jurata. Zasadniczymi pozytywami Juraty są śliczne i piaszczyste plaże, zdrowe, nasycone jodem powietrze i odpowiednie warunki do czynnego spędzania wolnego czasu. Wdzięku tej miejscowości dodają piękne uliczki z elementami budownictwa kaszubskiego oraz wspaniała kompozycja błękitnego Bałtyku, białych plaż i zielonych, sosnowych lasów.

domki w Jastarni na <div style=W Jastarni znajduje się mnóstwo obiektów, dzięki którym możemy bliżej poznać kaszubską i rybacką kulturę. Z pewnością warto udać się do prywatnego Muzeum pod Strzechą, gdzie zgromadzono zbiory związane z pracą rybaka: stare sieci, lampy kutrowe, kotwice i pagaje. Wykonywane są tutaj też drewniane łodzie rybackie z zastosowaniem tradycyjnych metod. Interesującym miejscem jest też Bosmanat Portu, gdzie można zobaczyć unikalny sprzęt rybacki zgromadzony przez bosmana Jana Wysockiego oraz zabytkowa chata rybacka, wybudowana w 1881 r. z rozbitych i wyrzuconych na brzeg statków. Sympatycy tematów militarnych zapewne z chęcią wybiorą się do Skansenu Fortyfikacji, gdzie mieszczą się cztery schrony bojowe: „Saragossa", "Sokół", "Sabała", i "Sęp". Stanowią one pozostałość fortyfikacji wybudowanych w 1939 r. Przedzielały one Mierzeję Helską na linii Jastarnia – Kuźnica, zamykając tym samym dostęp do półwyspu z części lądowej. Warto podkreślić, iż Skansen jest częścią Szlaku Historii Militarnej, obejmujący na swej trasie miejsca, obiekty i wydarzenia powiązane z II wojną światową. Szczególnej uwagi warte są też: zapora minowa z 1939 r., punkty obserwacyjne niemieckiego poligonu torpedowego, miejsce zatopienia trałowców w porcie w Jastarni i bateria przeciwlotnicza „Jastarnia”. Port w Jastarni mieści się na północnym wybrzeżu Zatoki Puckiej. Stanowi on bazę dla floty rybackiej i rozwijającej się żeglugi [TAG=turystyka" title="morze" />
Napisał: http://sxc.hu
Na podstawie: http://sxc.hu
. Z tutejszego portu w rejsy turystyczne wyruszają: kuter rybacki Magdalena, Pomeranki - czyli drewniane łodzie żaglowe oraz tramwaj wodny płynący do Gdyni.Jedna z części Jastarni - Kuźnica to miejsce o typowo rybackim charakterze. Znajduje się ona w najbardziej wąskiej części Mierzei Helskiej, która ma w tym miejscu 200 m szerokości. Najbardziej interesującym obiektem w Kuźnicy jest neogotycki Kościół Rybacki. Najpiękniejszymi częściami wystroju kościoła są drewniana ambona imitująca łódź oraz 9 niesamowitych witraży. Uwagę przyciągają także trzy obrazy: Chrystus uczący z łodzi, portret Matki Boskiej oraz obraz patrona św. Antoniego z Padwy trzymającego Dzieciątko. Raz do roku w czerwcu z portu w Kuźnicy na odpust św. Piotra i Pawła wyrusza procesja na łodziach. Kąpielisko Jurata przez wiele lat uważane było za raczej snobistyczny kurort, albowiem do tutejszych komfortowych i drogich willi, domów letniskowych i pensjonatów przyjeżdżały popularne postacie ze świata kultury i polityki. Po okresowej utracie znaczenia przez Juratę, kąpielisko znów odzyskuje dawną wytworność.

W Jastarni w trakcie sezonu letniego przyjeżdża mnóstwo turystów, dlatego trudno jest zarezerwować nocleg, dlatego trzeba z wyprzedzeniem dokonać rezerwacji na takiej stronie jak ta - kwatery w Jastarni na

morze Bałtyckie
Napisał: mmlolek
Na podstawie: http://www.flickr.com
Fanów czynnego odpoczynku z pewnością zainteresuje fakt, że w Jastarni mieszczą się cztery korty tenisowe, pięć basenów, hala sportowa i szkółki windsurfingowe. W trakcie letnich imprez określanych jako Happy Events, można wziąć udział w nocnym aerobiku, zawodach piłki siatkowej oraz spróbować wspinaczki skałkowej. Znaczną popularnością cieszą się także loty widokowe nad Helem, połowy na kutrze rybackim i nurkowanie w poszukiwaniu zatopionych okrętów.

Półwysep Helski to rejon niezwykle ciekawy przyrodniczo i krajobrazowo, w całości objęty ochroną w postaci Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Aby lepiej poznać tą nadzwyczaj cudną okolicę, należy skorzystać z licznych dróg przyrodniczych, pieszych i rowerowych, które zostały wytyczone tak, ażeby uwzględnić wszystkie tutejsze pozytywy.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-09-05 03:13:17
Tagi: Lato, morze, turystyka, plaże