Poradnik fotografa

Zrobić zdjęcie potrafi większość z nas, mimo to tylko niektórym udaje się zrobić zdjęcie dobre. Podstawowe rady dla początkującego fotografa?


obiektyw
Napisał: Eugene Romanenko
Na podstawie: http://www.flickr.com
Przede wszystkim, zadbaj o porządny obiektyw, który stanowi podstawę jakości wykonywanych zdjęć. Na pewno największym powodzeniem i uznaniem cieszą się obiektywy Canon czy obiektywy Nikon (dobry sprzęt foto zamówisz niedrogo online - obiektywy marki Canon). Musisz tylko dobrać je pod kątem rodzaju fotografowanych obiektów oraz zdjęć. Pamiętajmy o funkcji stabilizacji obrazu – miej ją włączoną zawsze gdy fotografujesz „z ręki”, zaś przy fotografiach nocnych używaj statywu.

Zwróć uwagę na światło, gdyż mówi się, że światło to obok wiedzy o obrazie, najważniejszy element warsztatu fotografa. Zanim więc nauczymy się korzystać z różnorakiego oświetlenia, starajmy się rezygnować z intensywnego światła. Niestety, sesja w piękny, słoneczny dzień, w samo południe, to zapowiedź nieudanych zdjęć. Właściwe światło mamy w tak zwanej „złotej godzinie”, czyli godzinę od wschodu i zachodu słońca. Delikatne, miękkie światło daje przyjemne, ciepłe barwy, nie zapominajmy o tym. Wbrew pozorom, właśnie po południu, nasze otoczenie prezentuje się najpiękniej.

Stosuj używanej w malarstwie metody kompozycji obrazu. Czyli: robiąc zdjęcie kwiecistej łące, ustaw linię horyzontu na wysokości 1/3 od dołu lub od góry wybranego kadru. Zależnie czy chcesz uchwycić barwne kwiaty, czy oryginalne chmury na błękitnym niebie. I co ważne! Unikaj symetrycznych kompozycji. Wiekowy kościółek w środku kadru? Nuda i banał. Takie ujęcia to już przeszłość. Co więcej, reguła ta tyczy się również fotografowania ludzi.

Kadruj z głową!
Nie bądź brutalem i staraj się nie obcinać ludziom głów, stóp, łokci czy dłoni. Niejeden z nas odczuwa ból ... patrząc na takie zdjęcie. Owe niedoskonałości najczęściej spowodowane są po prostu...lenistwem, gdyż rzadko kiedy nie ma możliwości naprawienia błędu. Zatem sprawdzajmy nasze poczynania na wyświetlaczu. Nawet zawodowiec korzysta z tej funkcji właśnie po to by uniknąć pomyłki.

Zwróć uwagę na tło
Zaśmiecone zbyt wieloma szczegółami tło, to standard u początkujących fotografów-amatorów. Słupy, drzewa, linie telegraficzne, kubły na śmieci i podobne „perełki”, niwelują zamierzony efekt odwracając uwagę od tego co najważniejsze. Dlatego, miej oczy szeroko otwarte!

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-09-05 03:13:29
Tagi: fotografia, zdjęcia, nauka, obiektywy, ujęcia, kadrowanie