Darłowo - wyborne miejsce na wakacje 2014

Darłowo to słynna miejscowość wakacyjna, wielokrotnie wybierana na wczasy nad Morzem Bałtyckim. Leży u ujścia rzeki Wieprzy. Ma dwie główne części: Darłówko i Racisław. Każdy to już teraz planuje wypoczynek może pomału rezerwować domki letniskowe. Darłowo czeka już albowiem na wczasowiczów.

więcej
Napisał: mmlolek
Na podstawie: http://www.flickr.com
W śródmieściu Darłowa zachował się średniowieczny układ urbanistyczny z centralnym rynkiem, będącym kardynalnym placem w mieście. Kiedyś gród był opasany murem z wieżami i bramami. Obecnie możemy oglądać jedyną pamiątkę po obwarowaniach miejskich pod postacią Bramy Kamiennej, przy ulicy Powstańców Śląskich w kierunku Ustki.

Najważniejszym darłowskim zabytkiem jest Zamek Książąt Pomorskich. Stanowi on niepowtarzalny w kraju przykład gotyckiego zamku nadmorskiego. Zamek wybudowano na planie kwadratu z wieżą o wysokości 24 m. Budowa obiektu zaczęła się w 1352 r. za czasów rządów Bogusława. W tym samym czasie miasto nawiązało również współpracę z Hanzą. W osiemnastym i dziewiętnastym wieku w zamku znajdowały się magazyny i więzienie, a od tysiąc dziewięćset trzydziestego roku działa tu muzeum, w którym zebrano zabytki pomorskiej sztuki ludowej, zabytkowe rzeźby drewniane, okazy sztuki sakralnej w sali rycerskiej, a także przykłady sztuki obecnych artystów. Wieża zamkowa także uprzystępniona jest do zwiedzania.

Najcenniejszym zabytkiem sakralnym Darłowa jest Kościół Mariacki, którego budowę rozpoczęto w tysiąc trzysta dwudziestym pierwszym roku. Blisko 70 lat później powstała wieża kościelna, zakrystia i kaplice boczne. W świątyni ujrzeć można sarkofagi książąt pomorskich, m.in. Eryka I - króla Danii, Norwegii i Szwecji. Od tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątego drugiego roku obiektem czci jest tutaj figurka Matki Bożej Fatimskiej, Królowej Pokoju i Jedności, która została ukoronowana przez Ojca Świętego Jana Pawła II w trakcie audiencji w Rzymie. Następnymi atrakcyjnymi darłowskimi świątyniami są: gotycki kościół świętego Jerzego będący niegdyś częścią szpitala św. Ducha dla trędowatych oraz jedyny w Polsce przykład skandynawskiego gotyku - kościół św. Gertrudy z gontowym dachem i gwiaździstym sklepieniem ozdobionym freskiem patronki żeglarzy świętej Gertrudy oraz godłem cechów szewskiego i piwowarskiego. Warto wspomnieć, że okna kościoła przypominają świetliki dawnych statków. W trakcie pobytu w Darłowie powinno się zobaczyć też barokowy Ratusz, który przebudowano w tysiąc siedemset dwudziestym piątym roku. Jest on dziś siedzibą władz miasta. Przed Ratuszem jest fontanna z posągiem rybaka z tysiąc dziewięćset dziewiętnastego roku. Wokół pomnika wzniesionego po to, aby upamiętniał ludzi morza, umieszczono cztery tablice wykonane z brązu, które przedstawiają zarys historii miasta. Atrakcyjnym obiektem zabytkowym jest także zespół młyna wodnego, obejmujący: młyn wodny, siłownię, turbinownię, dom mieszkalny oraz ogród.

W Darłowie odbywa się bardzo dużo ciekawych imprez cyklicznych. Warto wybrać się przede wszystkim na: Ogólnopolski Bieg Eryka, Darłowski Festiwal Filmów Skandynawskich, Europejskie Warsztaty Muzyczne i Operowe, Galę Operetkową na Placu Kościuszki, Festiwal organowy w kościele świętej Gertrudy, Czwartkowy Pociąg do Jazzu, Darłowski Festiwal Teatrów Ulicznych, Bałtycki Festiwal Tańca, Międzynarodowy Festiwal Latawców oraz Ogólnopolskie Otwarte Zawody Wędkarskie o Puchar Królewskiego Miasta Darłowa "Darłowski Dorsz", podczas, którego zawodnicy wyławiają dorsze ze statku.Darłowskie plaże mieszczą się na terenie dzielnicy Darłówko. W szczególności interesująca jest plaża zachodnia – piaszczysta i szeroka z okazałym zapleczem turystycznym. Na amatorów czynnego odpoczynku w Darłowie i okolicach czeka też: całoroczny Park Wodny „Jan”, szlaki kajakowe na rzekach Wieprza i Grabowa oraz szlaki rowerowe, w tym przebiegające obok jeziora Bukowo, a także stajnia i ośrodek jeździecki Rancho Mustafa w miejscowości Bobolin (4 km Darłowa). Warto również polecić nadzwyczaj ciekawe szlaki tematyczne, takie jak: Koszaliński Szlak Nadmorski obejmujący chroniony pas lasów mieszanych oraz jezior przymorskich, Szlak Cystersów z obiektami będącymi dziełem tego zgromadzenia, Szlak Rezerwatów z licznymi pomnikami przyrody i zamkami w Darłowie i Kręgu oraz Szlak Wiatraków z zabytkami sakralnymi i świeckimi, pomnikami przyrody, jeziorem Kopań oraz parkiem elektrowni wiatrowych.

***
Całkowitą propozycję na wypoczynek dwa tysiące czternaście w Darłowie można znaleźć w serwisie bądź klikając na niżej zamieszczone linki:
- agroturystyka Darłowo
- hotele Darłowo (oferta apartamentów nad morzem[)

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-09-30 03:08:44
Tagi: morze, wakacje, urlopy, plaże, zabytki, zamki, rezerwacje

Kategorie

Archiwa miesięczne

Wysoko oceniane

Filmy

Archiwa miesięczne