Jesienią w góry

Jesień jest porą, która świetnie nadaje się na różnego rodzaju wycieczki. Nie jest już tak upalnie jak w lecie, a zarazem cały czas jest stosunkowo wysoka temperatura. Oprócz tego krajobrazy jesienią są szczególnie malownicze, ze względu na różnokolorowe opadające liście. W porze jesiennej także światło słońca ma charakterystyczny ciepły kolor. W ten sposób również fotografie wykonane w okresie jesiennym bywają bardzo udane.
Napisał: Dan Lundberg
Jesienne wędrówki górskie mogą więc być bardzo przyjemne, a warunki pogodowe zazwyczaj umożliwiają przebywanie sporych dystansów. Jak każda wycieczka, również jesienna wyprawa w góry wymaga odpowiedniego przygotowania i ekwipunku. Im dłuższy jej czas z kolei, tym skrupulatniej należy się przygotować. Oprócz tego na każdą wyprawę korzystniej będzie wybrać się w góry z kimś niż samemu, co jest pomysłem znacznie bezpieczniejszym.

Odzież

Przede wszystkim wnętrze plecaka należy dostosować do planowanego czasu wyprawy. Jednak nawet przy okazji wycieczki jednodniowej należy wziąć ze sobą więcej odzieży. Bardzo ważny jest odpowiedni plecak turystyczny, rozmiarem również dostosowany do wycieczki. Na jesieni najlepiej jest urządzać wyprawy od połowy września do połowy października. W tym czasie bowiem temperatury są najbardziej sprzyjające. Wówczas także trzeba brać pod uwagę kilka czynników.
Przede wszystkim w tym czasie ciemno robi się już dosyć wcześnie, a wówczas może nastąpić znaczny spadek temperatury. Nie wolno dać się zaskoczyć zmrokowi, trzeba mieć obmyślony plan na nocleg.Ponadto jesienią mogą występować niespodziewane zmiany pogody, tak więc w każdym przypadku konieczne jest zapakowanie kurtki nieprzemakalnej. W góry lepiej jest więc zabrać za dużo ubrań niż za mało.

Odpowiedni sprzęt

Jeżeli w planach jest wspinaczka, trzeba pamiętać by nie robić niczego samodzielnie, jeżeli jest się amatorem. W kilkuosobowej grupie należy stosować się do rad i poleceń najbardziej wykwalifikowanego członka. Odpowiednie akcesoria w góry powinny być renomowanych firm i nabyte w specjalistycznym sklepie górskim. Stosowanie się do głównych reguł bezpieczeństwa i utrzymanie rozsądku pozwoli na uniknięcie ewentualnych zagrożeń.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-09-30 03:07:17
Tagi: jesień, światło, góry, kurtka, plecak, wspinaczka