Pomocne info o pierwszych eksperymentach rocka

Kiedyś, aby posłuchać ulubionej muzyki trzeba było niekiedy latami szukać wytęsknionej płyty winylowej. Muzyki nie sposób było zdobywać w Internecie, a sprowadzanie spoza Polski było bardzo kłopotliwe. Wielu osób nie posiadała więcej aniżeli kilkadziesiąt płyt w domu. Obecnie jest inaczej. Utwory są z łatwością osiągalne na serwisach WWW, gdzie od ulubionej piosenki dzieli użytkownika jeden klik.
Nie tylko nowa muzyka zdaje się być dziś prosto dostępna. Można też zgłębiać niezmierzone krainy klasycznego rock&rolla. Takiego typu zespoły jak the Who, czy też Pink Floyd bezustannie posiadają wiele do zaoferowania dzisiejszemu odbiorcy . Jeszcze dziś mnóstwo zespołów z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych należy do faworytów niejednego nastolatka.

rock&roll
Napisał: Mackenzie Brunson
Na podstawie: http://www.flickr.com
Cała historia z rock&rollem jako formą muzyki nie będącą jedynie papką z audycji radiowych i dyskotek zaczęła się w Liverpoolu. To tam czworo początkujących muzyków stawiała początkowe kroki grając całymi nocami po tanich lokalach za marne wynagrodzenie. Minęło jedynie parę lat, a the Beatles osiągnęli międzynarodową popularność, a co więcej odcisnęli silne piętno na kartach dziejów muzyki. Ich kariera rozpoczynała się od hitów, których odbiorcami mogły być tylko wrzeszczące nastoletnie Brytyjki. "I Wanna Hold Your Hand" i sporo innych były prostymi przebojami trafiającymi bezpośrednio do ich serc. Wkrótce potem jednak Bitelsi zaczęli eksperymentować z formą muzyczną i metodami nagrań. Tak wyprodukowano takie albumy, jak słynna „Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band” z której piosenki inspirują do dziś rozmaitych twórców z całego świata. Ponoć w swoim czasie byli sławniejsi, niż Chrystus, na pewno zaś stworzyli co niemiara zarówno innowacyjnej, jak i pięknej muzyki rozbrzmiewającej w głośnikach wielu odbiorców do dziś.Eksperymenty w rocku w latach 60 i 70 nie poprzestały na Bitelsach. Pink Floyd był zespołem który to nieomalże zupełnie zrezygnował z nagrywania hitów na rzecz estetyki graniczącej z muzyką eksperymentalną. Nie stracili przy tym silnej emocjonalności płynącej z ich albumów. Zespół po odejściu pierwszego lidera, chorego na schizofrenię Syda Barretta jeszcze wnikliwiej eksplorował tereny narracji muzycznej jakie zapewniają nie tylko typowe, instrumentarium rocka, ale również syntezatory i efekty nałożone w studio. Na albumie Dark Side of the Moon nie licząc mnóstwa eksperymentów muzycznych towarzyszących chwytliwym melodiom muzycy podjęli wiele głębokich treści humanistycznych na poziome przedtem dostępnym tylko literaturze pięknej.

Trwanie, czy natura ludzka i jego wyobcowanie to zagadnienia przewodnie albumu. TwórczośćTwórczość tego genialnego angielskiego zespołu jest nieśmiertelna i każdy koniecznie musi go poznać, tak jak z resztą the Beatles .

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-10-20 03:02:13
Tagi: muzyka, kompozycje, utwory, płyty, historia, nagrania, odbiorcy, eksperymenty