Nadchodzący czas szkolny przynosi duże koszty

Dzisiejsza szkoła jest inna, niż była kiedyś. Kiedyś, przed erą Internetu nauczyciel znaczył więcej niż dzisiaj, był w pewnym sensie mistrzem, posiadającym wiedzę, której nie da się łatwo przyswoić. Obecnie zaś wystarczy wyszukać hasło i już odpowiedź na nurtujące nas pytanie. Ta sytuacja nie jest ani pozytywna, ani negatywna, ma bowiem swoje wady i zalety.
Tablica szkolna
Napisał: Jim Larrison
Na podstawie: http://www.flickr.com
Wiadomo, że nie zmieniło się wszystko z dnia na dzień, nadal mamy kredki dla dzieci (ładne linijki i ekierki), markery (markery szkolne) do szkoły, linijki i ekierki czy modeline. Zmiana, która nastąpiła to przede wszystkim przedmioty, lepsze pomoce naukowe, ale to generalnie inna mentalność uczniów, którzy uważają, że są sprytniejsi od nauczycieli. Prawda jak zawsze znajduje się pośrodku, bo jeśli rzeczywiście uczniowie są zbyt mądrzy i brak im pokory, tak nauczyciele zastygli po drodze i nie widzą (lub nie chcą widzieć) zachodzących zmian.
Z jednej strony znajdują się uczniowie, którzy wszystko wiedzą, są przemądrzali, niekulturalni i zarozumiali, z drugiej są nauczyciele, którzy żyją jeszcze w czasach, gdy jedynym źródłem informacji były encyklopedie. Uczeń pewien, że wszystko znajdzie w Internecie nie szanuje nauki, bo, po co się uczyć, jak na tacy podane jest wszystko, nie wie on jednak, iż gdyby w jakiś dzień wyłączyli Internet zostałby z niczym. Przypuszczalnie, o tym nie myśli i jest to, mówiąc prawdę, mało realne. Potraktujmy to jednak jak hipotetyczną sytuację. Nauczyciel nie czuje tego trendu, wyłożyć uczniom coś w ciekawy sposób, odszukać jakiś film w Internecie lub zdjęcie, albo poprosić podopiecznych, żeby pokazali oni jakieś swoje najlepsze miejsce w Internecie, tkwią w czasach dawnych, w zakurzonych księgach, w wielkich, grubych i nudnych encyklopediach.
Po jednej stronie znajdują się uczniowie, którzy są potworami dla nauczycieli, bezczelnymi dzieciakami, a z drugiej nauczycieli, według uczniów – „staruchy”, zacofani. Ci pierwsi nie mogą zrozumieć młodych, młodzi nie szanują starych. I tak koło się zamyka.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-11-11 08:21:19
Tagi: szkoła, markery, linijki i ekierki