Instrumenty

Aerofony to takie instrumenty, w których dźwięk powstaje przez wibrowanie powietrza zamkniętego w przestrzeni rezonansowej. Najbardziej znany podział określa aerofony jako instrumenty dęte i dokonuje podziału na dęte drewniane, przykładem są klarnety, oboje, dęte blaszane, należą tu na przykład kornety, oraz dęte klawiszowe, wśród których ciekawym przykładem mogą być melodyki.

klarnet
Napisał: Jordi Payà
Na podstawie: http://www.flickr.com
Klarnety należą do grupy instrumentów dętych drewnianych stroikowych z pojedynczym stroikiem. Należą do takiej samej gromady co saksofon. Klarnety charakteryzuje się ze względu na tzw. stopliwości, to znaczy zdolności komponowania się barwy dźwięku konkretnego klarnetu z barwą innych instrumentów orkiestry.Klarnet składa się z prostej, drewnianej rury z grupą otworów zamykanych klapkami i podzielony jest na pięć elementów: ustnik, baryłka, korpus górny i dolny i czara głosowa. Przetrzymuje się je i nosi w etui w częściach następnie składa ze sobą jedynie przed koncertem. Klarnety docelowo wcielono w skład zespołów orkiestrowych około XVIIIw. Dzisiaj modne stały się zwłaszcza pośród muzyków jazzowych a także w muzyce ludowej.

Oboje zalicza się do identycznej grupy, jednak są instrumentami o dwu stroikach. Są to długie, nieco poszerzane rurki zakończone lejowatym otworem wylotowym. Otworki tak samo zamykane są klapamis. Oboje były znane od XVIIw. i do teraz są powszechnym instrumentem muzycznym. W przeciwieństwie do poprzednich instrumentów, oboje są najcześciej wykorzystywane w partiach solowych, równie chętnie sięga się po nie pisząc muzykę do filmów. Kornety są instrumentami dętymi blaszanymi, zaklasyfikowanymi do rodziny rogów i podobnymi do trąbek. Powstały przez zmodyfikowanie dawnego rogu pocztowego i we obecnej formie są znane od początków XIXw. Obecnie muzyczne instrumenty kornety popularne bywają przede wszystkim w orkiestrze dętej. Cenią je sobie także wykonawcy jazzowi. Interesującymi instrumentami są także melodyki. Nazywa się je również melodyjkami albo harmonijkami klawiszowymi. To malutkie instrumenty klawiszowe, do złudzenia przypominające obecny keyboard. Mają przeważnie około 20-35 przycisków i ustnik - kliknij w link -. Brzmią podobnie jak tradycyjna harmonijka ustna.

Jeśli interesujesz się nauką gry, koniecznie sprawdź najlepsze ceny na naszej stronie: niedrogie trąbki.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-12-22 02:57:10
Tagi: muzyka, instrumenty, instrumenty dęte, Harmonijki, saksofony