Urlop w świetle prawa pracy

Lato to czas, gdy najwięcej osób bierze urlop w okresie wakacyjnych miesięcy planujemy sobie dwa tygodnie, które będziemy mieć wolne. Czasem bywa tak, że część osób decyduje się na dłuższy urlop wypoczynkowy na jesień, albo wczesną wiosną. Zwłaszcza, jeżeli wyjeżdżają do egzotycznych miejsc, gdzie tych kilka tygodni nie ma znaczenia gdy chodzi o temperaturę, lub spędzają wolne dni aktywnie. Wędrówki górskie zdecydowanie lepiej uprawia się jesienią niż w środku lipca, gdy w górskich okolicach przez większość czasu leje.

Napisał: Siedlisko Morena
Powinniśmy wiedzieć jakie są warunki i przepisy prawne brania urlopów różnego typu. Zwłaszcza jeśli jesteś kobietą, warto, żebyś dowiedziała się jakie masz prawa, jeśli dla przykładu będziesz chciała pójść na urlop macierzyński.

To bardzo przykre, ale ciągle funkcjonują pracodawcy, którzy chcą pozbyć się z przedsiębiorstwa pań, które właśnie urodziły dziecko. Jeszcze gorzej są traktowane, jeżeli zdecydują się na urlop wychowawczy. To przykre, że kobietom, które chcą spędzić z potomstwem pierwsze lata jego życia tak trudno jest potem powrócić na rynek pracy. Nawet pomimo tego, że ciągle się dokształcają, są na bieżąco z tym, co dzieje się w ich branży itp. Budujące jest to, że takich zdarzeń jest coraz mniej, ale ciągle to kobieta musi się dopraszać swoich praw.

Rodzinne zabawy na zdrowie!
Napisał: istockphoto.com
Na podstawie: istockphoto.com
Zdecydowanie powinniśmy sprawdzać regularnie w jaki sposób zmienia się prawo. Od tego zależy bardzo wiele, przykładowo ilość dni urlopu nam przysługująca, czas pracy, okresy trwania umów i temu podobne. Kobiety podejmujące decyzję o macierzyństwie powinny od razu sprawdzić jak przedstawia się obecne prawo (zobacz zobacz) pracy gdy idzie o urlopy macierzyńskie, wychowawcze, dni na opiekę nad dzieckiem. Naturalnie też młody ojciec powinien zainteresować się tym, ile dni przepisy przewidują dla niego na opiekę nad dzieckiem. Nie wymaga to żadnego wysiłku, wszelkie ustawy odnajdziemy z łatwością w sieci. Tak też szybko odszukamy teksty pisane przez prawników, komentujące zmiany w przepisach. Bardzo istotne jest, abyśmy zdawali sobie sprawę z tego, że mamy prawo (strona polecana w temacie) do wypoczynku. Przemęczony pracownik to pracownik nieefektywny. Zatem wykorzystujmy wolne dni, ucieknijmychoćby raz w roku od pracy, żeby nabrać sił i świeżego spojrzenia na swoją pracę.


Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-12-22 02:57:09
Tagi: dziecko, rynek, praca