Popularne atrakcje Warmii i Mazur

Obszar Warmii i Mazur częstokrotnie nazywamy mianem „Krainy Tysiąca Jezior”, jednak jest on bardziej bogatszy w jeziora, aniżeli sugeruje to jego pseudonim. Na terenie Krainy Tysięcy Jezior doliczono się coś koło 2000 jezior. Ich charakterystyczne położenie, zróżnicowana linia brzegowa i otoczenie cudownej natury sprawiły, że utworzono tu kompleksowo wyposażony Szlak Wielkich Jezior Mazurskich, na którego przebycie należy przeznaczyć 10 dni. Zaznaczyć warto fakt, iż w regionie znajduje się najpotężniejsze polskie jezioro: Śniardwy.

domek nad jeziorem mazury
Napisał: evoonia
Na podstawie: http://www.flickr.com
Podczas podróży kajakiem będziemy przepływać nie tylko przez jeziora, lecz także przez liczne rzeki które tworzą ze zbiornikami wodnymi niezwykle rozmaite systemy dróg wodnych, w tym między innymi Kanał Ostródzko – Elbląski, Szlak Spływów Krutynią, czy też szlak na rzekach Ukta czy Wel. Rejon Warmii i Mazur jest także autentycznym rajem dla żeglarzy, kajakarzy, windsurferów, nurków oraz wędkarzy.

Mazury i Warmia wabią nie jedynie wielbicieli sportów wodnych, ale także fanów narciarstwa. Mogą oni korzystać z wyciągów narciarskich w Gołdapi, Mrągowie i Lidzbarku Warmińskim.

Olbrzymim walorem Warmii i Mazur prócz urozmaiconej sieci wodnej są atuty przyrodniczo - krajobrazowe. Znajduje się tu bogata roślinność i fauna, a także ogromne kompleksy leśne, między innymi Puszcza Piska, Puszcza Borecka i część Puszczy Romnickiej. O unikalności tutejszej przyrody świadczy fakt, że w rejonie warmińsko – mazurskim zrobiono najogromniejszy w Polsce obszar chronionego krajobrazu. Można doliczyć się tutaj stu dwóch rezerwatów przyrody, sześciu parków krajobrazowych oraz ponad 2200 pomników przyrody. Fani fauny muszą koniecznie zobaczyć dwa miejsca. Pierwszym z nich jest Kosewo, gdzie mieści się ferma jeleniowatych gwarantująca zwierzętom warunki zbliżone do dziewiczych. Mieszkają tutaj jelenie, daniele, łosie, muflony, koniki polskie i konie Przewalskiego. W Kadzidłowie z kolei mieści się prywatny Park Dzikich Zwierząt, gdzie ujrzeć można sarny, jelenie, daniele, żubry, dziki, rysie, łosie, wilki, jak również bardzo dużo ptaków.Miastem stołecznym województwa warmińsko – mazurskiego jest Olsztyn. Określany jest często „miastem na jeziorach”, gdyż w jego granicach administracyjnych leży 15 jezior. Do najistotniejszych atrakcji Olsztyna należą: Obserwatorium Astronomiczne, zamek kapituły warmińskiej z Muzeum Warmii i Mazur, XIV-wieczna gotycka katedra św. Jakuba i Wysoka Brama. W sezonie Olsztyn staje się ważnym ośrodkiem kulturalnym dzięki odbywającego się tutaj Olsztyńskiego Lata Artystycznego. Na obszarze Krainy Tysiąca Jezior mieści się sporo innych wspaniałych ośrodków turystyczno – wypoczynkowych oraz miejscowości z cennymi zabytkami. Za turystyczną stolicę regionu uważane są Mikołajki. Niejedną osobę, która odpoczywa w Mikołajkach, urzekają urocze uliczki obsadzone domkami rybackimi a także marina. Życie towarzyskie toczy się tu głównie na deptaku rozciągającym się wzdłuż Jeziora Mikołajskiego. W sezonie w Mikołajkach są urządzane regaty, a także pływający „Festiwal Szantowy Wioski Rybackiej”. Nie jest to aczkolwiek jedyne miejsce, gdzie odbywają się świetne, letnie festiwale muzyczne. Warto wybrać się również do Giżycka na festiwal piosenki żeglarskiej „Szanty w Giżycku” oraz na Wakacyjny Piknik Country w Mrągowie.

W rejonie warmińsko - mazurskim swoją obecność znacząco zaznaczyli Krzyżacy, pozostawiając po sobie zamki obronne. Szczególnie warte zobaczenia są twierdze w Rynie i Kętrzynie. Sporą atrakcją historyczną są też grunwaldzkie pola, gdzie w tysiąc dziewięćset czternastym roku wojska polsko – litewskie pod wodzą Jagiełły, zdobyły fenomenalne zwycięstwo nad wojskiem Zakonu Krzyżaków. Co roku, piętnastego lipca urządzana jest tu inscenizacja wielkiej walki, na którą przybywają bractwa rycerskie z całego starego kontynentu i niezliczone zastępy widzów. Zwolenników dziejów Drugiej Wojny Światowej na pewno zainteresuje wizyta w Gierłoży, gdzie położony jest Wilczy Szaniec – tajna kwatera Adolfa Hitlera.

Ważnym ośrodkiem sakralnym Krainy Wielkich Jezior jest barokowe sanktuarium maryjne w Św. Lipce, określane Częstochową Północy. Należy również zobaczyć klasztor starowierów w Wojnowie, który jest jedynym klasztorem tego wyznania w Polsce.

***
Kompletną ofertę na wypoczynek 2015 na Mazurach można odnależć w serwisie bądź klikając na niżej umieszczone linki:
- hotele Mazurach
- noclegi mazury
- agroturystyka Mazury

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-12-25 02:56:30
Tagi: urlop, wczasy, wakacje, jeziora, noclegi, agroturystyka, mazury, pensjonaty, zamki, Warmia