W jaki sposób dobrać wyśmienite obuwie trekkingowe?

Stosowne obuwie trekkingowe to naczelny sprzęt wszelkiego rodzaju podróżnika górskiego. Nie jest je łatwo wybrać, przede wszystkim kiedy weźmiemy pod obserwację mnogość stylów, rozmaite wysokości, materiały i rodzaje podeszwy. Powinny być właściwe do użytku zarówno latem jak i zimą. Istotne znaczenie ma komfort korzystania. Jak skutkiem tego wybrać te dobre?
Sudety, góry
Napisał: Katarzyna Matylla
Na podstawie: http://www.flickr.com
Decydując się na nabytek tego typu butów z początku należy określić, w jakich górach będziemy ich używać. Czy będą to przeważająco niskie góry typu Beskidy, bądź wysokie jak Tatry czy Alpy, czy będziemy używać je zasadniczo latem, czy też szukamy butów wszechstronnych, na wszelką aurę i porę roku - buty turystyczne. Szykując się do wypadu w niższe góry, z przewagą piaszczystego podłoża starczą niskie buty górskie, które nie zakrywają kostki. Posiadają one stosowną podeszwę, nieprzemakalność, są użyteczne, ale nie zachowują kostki. Są lekkie i dobrze przepuszczają powietrze. Na trudniejsze szlaki z dominacją skalnego podłoża wyselekcjonujmy ich wysokie odpowiedniki , jakie ochraniają kostkę. Takie buty zawierają z reguły sztywne podeszwy, przez jakie z trudem wyczuć podłoże, kamienie itp. Na wypady bardzo niebezpieczne, np. w Alpy bądź wspinaczki po lodowcu, wybierzemy buty górskie ,które posiadają wzmocnienia, gruby gumowy otok, do którego możemy przypiąć raki mechaniczne. Wypada jednak pamiętać, iż są zbyt pancerne do podróży w Beskidy czy Tatry. Nie nadają się do tego zbyt. Ważnym elementem doboru obuwia trekkingowego jest ich wodoodporność i przepuszczalność powietrza. Wiemy przecież, iż pogoda jest zmienna i w żadnym wypadku nie wiemy czego będziemy mogli się spodziewać na drodze. W tej materii mamy naprawdę rozległy asortyment, od przeciętnych membran po nowatorskie. Buty, które nie posiadają membrany, wielokrotnie oddychają lepiej, ale przemakają. Wolno je zaimpregnować specjalnym preparatem. Podstawowymi materiałami, z których są tworzone buty górskie są: skóra licowa, nubuk lub zamsz. Warto zwrócić nacisk, by na cholewce było się jak najmniej przeszyć. Najodpowiedniejsze, najbardziej wodoszczelne i oddychające są buty w zupełności sporządzone ze skóry licowej. Wartości wahają się od kilkudziesięciu do nieraz kilku tysięcy złotych, wszystko zależy od typu stworzenia i szczebla bezpieczeństwa obuwia.wspinaczkowe buty
Napisał: Jeremy Bronson
Na podstawie: http://www.flickr.com
Pamiętajmy, że porządne buty trekkingowe powinny szczędzić nasze palce w trakcie schodzenia, jak również na wypadek uderzenia o kamień. W tym celu wykorzystywane są wzmocnienia w frontowej części buta, częstokroć w postaci gumowej otoczki, nie tylko z przodu, ale i dookoła cholewki. Na rynku jest niezliczony asortyment tego typu obuwia, więc na pewno każdy człowiek wynajdzie coś dla siebie, czy to początkujący wędrownik, czy też profesjonalny.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-01-28 01:43:12
Tagi: góry, wyprawy, buty, ekwipunek