Grzybowo

Grzybowo to ustronna wieś urlopowa mieszcząca się w województwie zachodniopomorskim, 6 km na zachód od Kołobrzegu. Grzybowo jest całkiem charakterystycznie usytuowane na terenie tak zwanej depresji grzybowskiej (0, 30 - 1, 00 m p.p.m.) . Grzybowo jest położone w Strefie Chronionego Krajobrazu, gdzie obowiązują zasady Strefy Ochrony Uzdrowiskowej.

Napisał: Eric Lamoureux
Na podstawie: http://www.flickr.com
W okolicach depresji grzybowskiej, morze bałtyckie tworzy akwen określany Zatoką Grzybowską. Zatoka ta ma długość siedmiu kilometrów i wcina się na głębokość 800 m. Tutejsza nieregularność linii brzegowej sprawia, że woda jest niesamowicie ciepła.

Grzybowo wyróżnia się też wspaniałymi, piaszczystymi plażami, które w najbardziej szerokich miejscach osiągają czterdzieści metrów. Na wydmach ciągnących się wzdłuż plaży rosną lasy sosnowe. Tworzą one pozytywny mikroklimat, który ma zdrowotny wpływ na drogi oddechowe. Na miejscowych plażach, szczególnie po sztormach można odnaleźć bursztyny, które wywalane są tutaj łącznie z glonami i skorupiakami. Jeden z odcinków tutejszej plaży wyznaczony został dla naturystów.

Do Grzybowa urlopowiczów przyciągają również ciekawe imprezy plenerowe. Należą do nich m.in. dwudniowy Jarmark Ceramiczny, podczas, którego organizowane są warsztaty ceramiczne, bednarskie, bębniarskie i plastyczne, a także Letnie Spotkania z Muzyką Klasyczną i Koncerty Kleryków Mariańskich odbywające się w miejscowym kościele. Ciekawym punktem do zobaczenia jest Dziwnów. Więcej szczegółów przeczytasz tu -Na obrzeżach Grzybowa i sąsiedniego Kostrzyna jest stadnina koni sportowych, natomiast w oddalonym o trzy kilometry od Grzybowa Zieleniewie, rozciąga się kilkuhektarowy teren, zwany Dzikim Zachodem. Występuje tutaj wioska indiańska, miasteczko westernowe, mini Zoo, place zabaw, stajnie, ogród, motel i kuchnia szeryfowej. Westernowe miasteczko proponuje takie atrakcje, jak: zabawy przy ognisku w strojach indiańskich lub kowbojskich, przejażdżki bryczką, koniem, wielbłądem bądź na byku w ramach rodeo.

Przez Grzybowo przelatują liczne trasy rowerowe, które są fragmentem trasy międzynarodowej. Jednym z najbardziej interesujących jest szlak Bocianich Gniazd, przebiegający przez okazałe torfowiska ze znikającymi jeziorkami i wilgotny las mieszany sosnowo – dębowy będący unikalnością na obszarach wydmowych. Atrakcyjny jest także szlak biegnący z Dźwirzyna do Gąsek, gdzie jest zabytkowa latarnia i gotycki kościół z XV w., a także szlak wiodący do jeziora Lesko gdzie swoje schronienie znalazły liczne, ciekawe ptaki. Turyści wielokrotnie korzystają również z tutejszych szlaków spacerowych, biegnących pośród sosnowo – dębowych lasów i wokół wspomnianego jeziora Resko.

Od zachodu i północy Grzybowo otoczone jest przez Trzebiatowsko - Kołobrzeski Pas Nadmorski. Celem jego utworzenia była ochrona siedemnastu cennych siedlisk przyrodniczych, m.in. bagiennych solnisk nadmorskich, nadmorskich wydm białych i szarych lasów lęgowych, nadmorskich zarośli wierzbowych, grądów subatlantyckich oraz płyciutkich ujść rzek. Na obszarze Trzebiatowsko - Kołobrzeskiego Pasa Nadmorskiego znajdują się cztery rezerwaty przyrody: „Roby”, „Nadmorski bór bażynowy w Mrzeżynie”, „Stramniczka” i „Jezioro Liwia Duża”. Na zachód od Grzybowa znajduje się także obszar specjalnej ochrony ptaków „Wybrzeże Trzebiatowskie”.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-02-22 01:36:38
Tagi: latarnie, morze, plaże, zabytki, Bałtyk, jarmarki, wydmy, Grzybowo