Psy stróżujące - najlepsze rasy

Zakup rasowego psa większość osób traktuje bardzo serio. Głównie dlatego, że jest to całkiem spory wydatek. Z tego powodu rasowy pies nierzadko jest czymś więcej niż tylko kompanem człowieka. Drogi pies, tak samo jak drogi drogie auto potwierdza life style swojego właściciela.


Poza tym ma znaczenie także cel, który przyświeca przyszłemu właścicielowi. Jeżeli szukasz najlepszego psa - stróża do wolno stojącego domu, pies Tibetan Mastiff idealnie wypełni swoje zadanie. Są to psy raczej słabo popularne w Polsce, mają jednak swoich miłośników. Mastify są ochoczo kupowane przez osoby, które mieszkają poza miastem, gdyż są to niemałe, dosyć włochate zwierzęta, które poniekąd należy trzymać na świeżym powietrzu. Ostatecznie są to psy (http://legovisko.pl/pl/p/Pokrowiec-legowisko-kanapa-deluxe/77/) zaliczane do grupy molosów górskich i ich podstawowym przeznaczeniem było przede wszystkim stróżowanie i zaganianie zwierząt domowych.
Jak wskazuje nazwa, rasa wywodzi się z centralnej Azji, choć nie wiadomo do końca, czy dokładnie z Tybetu.Tybetany trafiły do Europy w drugiej połowie XIX wieku, gdy na rdzennych obszarach były zagrożone wyginięciem. Rasa spopularyzowali Brytyjczycy, którzy założyli pierwsze hodowle tych psów.
Mastif tybetański
Napisał: lgrvv
Na podstawie: http://www.flickr.com
Dziś to bardzo cenna rasa hodowlana. Silny temperament, raczej spokojne usposobienie, jednak często posesywny – oto typowy mastif tybetański Szczeniaki gdy są młode są dość uparte. kupujący powinien zatem wykazać się cierpliwością i przetrzymać kłopotliwy okres. Bardzo istotna sprawa to właściwe wychowanie psa. Mastify Tybetańskie nie wymagają jednak długoterminowej tresury. Z czasem same nabywają ogłady. Są raczej opanowane i rozważne. Jednak, gdy psy są na swoim terenie mogą wykazać się agresją w relacji do obcych. Takie zachowanie leży w ich naturze. Psy żyjące w Tybecie były wychowywane na stróżów gospodarstwa domowego. Ich zadaniem było głośne reagowanie na niebezpieczeństwo. Taki sposób bycia wynikał ze szczególnych warunków geograficznych, a także społecznych. Tybetańskie wioski były dość słabo zaludnione, zaś pojedyncze domostwa w dużej mierze oddalone od siebie.
Niewielu sąsiadów zwiększa ryzyko rabunku. Mastify miały więc efektywnie strzec majątku i głośno ujadać, gdy na posesji zjawił się intruz. Dobrze wiedzieć jeszcze przez podjęciem decyzji o kupnie Mastifa, jaki jest charakter rasy. Lecz także mieć na uwadze, że najistotniejsze jest dobre wychowanie psa. Warunkiem udanego kontaktu z Mastifem jest wiedza i świadoma aprobata jego charakteru.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-05-10 06:59:24
Tagi: zwierzęta, psy, wiedza, tereny, terytorium, hodowle, Mastify, wioski, rasa